Ingyenesen végzünk:
A fehérítést 2 ill. 3 lépésben (a beteg igényeitől függően) kíméletesen végezzük, ezáltal az utólagos fogérzékenységet minimalizáljuk .Így is ugyanazt a hatást érhetjük el fájdalommentesen,mint az egyszeri, drasztikusabb módszerrel.
A sérülés formái lehetnek:
A kezelést befolyásoló tényezők:
Lehetséges következmények
Kis letört darabnál csak polírozunk, nagyobb darabnál újra felépítjük a fogat, Szükség esetén gyökérkezelést végzünk ami tejfog esetén az ideg koronai részének eltávolítását jelenti. Visszanyomódás esetén csak várjuk a spontán előtörést. Az esetleges nyálkahártya sérüléseket ellátjuk, és ilyenkor fontos a fokozott szájhigiéne és táplálkozási tanácsok adása is, valamint kontroll vizsgálat megfelelő idő elteltével. Pár héttel a sérülés után elszürkülhet a fog. Ez a fog elhalásának jele. Ha az ínyen kis dudort látunk, fel kell keresnünk fogorvosunkat!
Maradó fogak esetében a letört darabot speciális anyaggal vissza lehet ragasztani, ilyenkor az elmozdult fogat visszahelyezzük és sínezzük. Ha a fogbél érintett, speciális gyökérkezelési eljárást alkalmazunk, amennyiben a gyökércsúcs fejlődése még nem fejeződött be. Benyomódott fogaknál fogszabályozásra lehet szükség. A kiesett fogat nagy eséllyel vissza lehet ültetni. Maradó fognál is fontos természetesen a fokozott szájhigiéne, az erős rágás és terhelés kerülése, valamint a rendszeres kontroll
Mindkét esetben a kiesett fogat csak a koronai részénél szabad megfogni, tejben lehet tárolni és a lehetséges legrövidebb időn belül szakemberhez kell fordulni.
Tájékoztató a fogászati kezelésekrő
Anamnézis felvételt készítünk minden betegről, ami az orvost tájékoztatja az esetleges kockázati tényezőkről. Megértésüket köszönjük.
Konzerváló beavatkozások közül a beteg választhat az amalgám és az esztétikus tömés között.
A fogorvos dönt, hogy ideiglenes vagy végleges tömés szükséges.
Amalgám: beavatkozás után három órán át nem szabad rágni.
Esztétikus: az érzéstelenítő hatás elmúltával teljes mértékben használható
Ideiglenes: két órán keresztül nem szabad rágni rajta.
Gyökérkezelés: kezelés időtartama egyénenként változó, több ülésben történő kezelési folyamat.
Nyitva maradt fog: szívogatni , tisztítani kell
Vattával lezárt fog: azt az oldalt ne használja
Ideiglenes töméssel lezárt gyökérkezelt fog: két órán át enne nem szabad, ha a panaszok újra jelentkeznek, az orvost értesíteni kell.
(hidak, koronák ,inlay )
A pótlás elkészítési időtartama kb. 10 nap.
A lenyomatvételt követően a technikus egy fémvázat készít, amit a rendelőben a beteg szájában megpróbálunk. Ezután elkészül a végleges munka, amely beragasztásra kerül.
A lecsiszolt fogak hidegre és melegre egyaránt érzékenyek lehetnek. Az erős ingereket ( fagyi, forró étel) kerülni kell.
Az éjszakai fogfájásról a fogorvost értesíteni kell.
A kész munka beragasztása után 3-4 órán át nem szabad enni.
Beragasztás után ügyeljünk a szájhigiéniára. Előfordulhat az első 2-3 hétben idegentest érzés, amely a későbbiek során fokozatosan megszűnik.
A pótlása fogtechnikai eljárás miatt 5 munkafázisban készül, ami kb. 2 hetet vesz igénybe.
Az átadást követő napokban esetleg fellépő problémák esetén vissza kell menni a kezelőorvoshoz. Mielőtt visszajönne a rendelőbe, 2-3 órával előbb helyezze vissza a fogsort a szájába, hogy látható legyen a probléma.
Folyamatosan, (éjszaka is) hordja a fogsort, mert így könnyebben idomulnak a szájképletek, rágóizmok a pótláshoz. Cukor szopogatása is segít a hozzászokásban.
Minden nap , reggel este, ill. az étkezések után .
Varrat eltávolítás: általában a műtétet követő 5.-ik napon kerül sor.
A zsibbadás ideje alatt ételt ne fogyasszunk
Műtét után, amennyiben a terület,megduzzadna, úgy azt jegelni kell: bekrémezett arcra óránként 1-2 percig tegyük a jégzselét.
Varratszedésig: melegíteni, öblögetni, kamillázni nem szabad.